کمیسیون خرید و فروش در نمایشگاه های اتومبیل

 طبق مصوبه اتحادیه نمایشگاه های اتومبیل برای خرید و فروش اتومبیل در شهرهای مختلف مبلغ معینی به عنوان کمیسیون دریافت می شود. امروزه نرم افزارها و وبسایت هایی جهت محاسبه کمیسیون و دستمزد نمایشگاه های اتومبیل طراحی شده که مورد استفاده نمایشگاه های خودرو می باشد. دستمزد این صنف برای خرید و فروش خودرو در شهرهای مختلف متفاوت است و در مورد هر شهر اتحادیه صنف مربوطه مبلغ آن را مشخص می کند و آژانس های خرید و فروش اتومبیل را موظف می کند که این نرخ نامه را در معرض دید عموم قرار دهند.

ممکن است فروشنده به همراه خودرو و خریدار برای تنظیم قولنامه به نمایشگاه اتومبیل مراجعه کند در اینصورت کارشناس مربوطه تمام اسناد و مدارک را بررسی کرده و آن را با مشخصات ظاهری و فنی خودرو مانند شماره موتور، شماره شاسی و ... تطبیق می دهد و پس از آن در صورت وجود ایراد در بدنه و یا موتور خودرو آن را به خریدار گوشزد می کند و پس از توافق نهایی خریدار و فروشنده بر سر قیمت، مبایعه نامه تنظیم می شود.

در حالت دیگر ممکن است فروشنده خودروی خود را به همراه مدارک به آژانس معاملات اتومبیل بیاورد و قصد فروش فوری را داشته باشد در اینصورت امکان دارد خریدار، خود کارشناس نمایشگاه باشد ولی اگر قرار باشد خودرو برای مدتی در نمایشگاه بماند تا خریدار آن پیدا شود باید دقت کنید که حتما برگه رسید امانی بودن خودرو از نمایشگاه دریافت کنید؛ امکان دارد با خودروی امانی که به نمایشگاه سپرده شده تصادف یا جرائمی رخ دهد که در اینصورت حتما پای فروشنده یا مالک اصلی خودرو در گیر خواهد بود. پس حتما برگه رسید امانی با تاریخ مشخص شده را دریافت کنید.

به طور کلی مراجعه به آژانس های خرید و فروش خودرو به جهت بررسی صحیح اسناد و مدارک و تنظیم مبایعه نامه اصولی بهتر از آن است که شخصا برای معامله و انتقال سند اقدام کنید.

نمایشگاه اتومبیل

نرخ کمیسیون تصویب شده برای خرید و فروش خودرو های سبک و سنگین 0.5 درصد از قیمت خودرو برای هر طرف معامله است و در صورتی که قیمت خودرو نامتعارف و بالاتر باشد، آژانس خودرو، جمعا 0.5 درصد از مبلغ خودرو را به عنوان کمیسیون از دو طرف دریافت می کند. البته این مبلغ در شهر های کوچکتر امکان دارد بیشتر هم باشد. برای مثال اگر شما قصد خرید و یا فروش خودرویی به مبلغ 100 میلیون تومان را داشته باشید، کمیسیون تعلق گرفته به هر طرف معامله 500 هزار تومن خواهد بود که به این مبلغ باید 9% به عنوان مالیات بر ارزش افزوده را هم بپردازید:

 مالیات بر ارزش افزوده 45000 = 500000 × 9% 
 مبلغ پرداختی به عنوان کمیسیون برای یک طرف معامله 545000 = 500000 + 45000 


علاوه بر هزینه کمیسیون آژانس، هزینه مربوط به مالیات  نقل و انتقال سند است که به حساب دولت باید پرداخت شود و پرداخت آن بر عهده فروشنده است و هزینه های مربوط به حق التحریر دفتر خانه اسناد رسمی را هم فروشنده و هم خریدار باید پرداخت کنند.

حق کمیسیون در صورت فسخ معامله

گاها پیش می آید که پس از تنظیم مبایعه نامه، طرفین معامله به طور توافقی معامله را فسخ  کنند. که در این صورت کمیسیون معامله باید به طور کامل توسط هر دو طرف پرداخت شود و اگر یک طرف معامله منصرف شود و معامله را ( در هر مرحله ای که باشد ) فسخ کند، موظف است که سهم کمیسیون طرف مقابل را هم پرداخت کند.

در بعضی مواقع هم امکان دارد که قرارداد توسط مراجع قانونی و به دلیل ممنوع المعامله بودن یکی از طرفین و یا در رهن و یا توقیف بودن خودرو فسخ شود که در این شرایط هیچ کدام از طرفین وظیفه ای نسبت به پرداخت کمیسیون نخواهند داشت و آژانس مربوطه باید حق کمیسیون خود را از مراجع قانونی پیگیری و مطالبه کند.

حق کمیسیون در صورت فسخ معامله

کمیسیون قرارداد معاوضه خودرو

ممکن است خریدار و فروشنده قصد معاوضه خودروهای خود را داشته باشند، که قرارداد معاوضه (تاخت) برای آنها تنظیم می گردد. در قراردادهای معاوضه یا دو خودرو کاملا هم ارزش اند و حین معامله وجه نقدی پرداخت نمی شود و یا اینکه دو خودرو اختلاف قیمتی دارند که به اندازه مابه التفاوت قیمت آنها وجه نقد پرداخت می شود. در هر حالت برای اینگونه قراردادها دو مبایعه نامه فروش تنظیم می گردد و زمان انتقال سند در دفاتر اسناد رسمی برای هر دو خودرو در یک تاریخ قید می شود. در این شرایط، کمیسیونی که به نمایشگاه اتومبیل تعلق می گیرد معادل دو قرارداد خرید و فروش است. برای مثال فرض کنید شما قصد دارید خودروی خود را که 200 میلیون تومان قیمت گذاری شده، با خودروی یکی از دوستان خود که آن هم 150 میلیون تومان ارزش دارد معاوضه کرده و 50 میلیون تومان پول نقد دریافت کنید. آژانس معاملات خودرو یک مبایعه نامه فروش برای خودروی شما به ارزش 200 میلیون تومان تنظیم می کند که در آن طرف فروشنده شما و طرف خریدار دوست شما قید می شود  و یک مبایعه نامه فروش دیگر هم به ارزش 150 میلیون تومان تنظیم می کند که در آن طرف خریدار شما هستید. در این حالت شما باید برای هر دو مبایعه نامه کمیسیون جداگانه با احتساب 9% مالیات بر ارزش افزوده پرداخت کنید و در مورد هزینه های مالیات نقل و انتقال و تحریر دفتر خانه هم باید هزینه های هر مبایعه نامه را به طور جداگانه پرداخت شود.

کمیسیون قرارداد معاوضه خودرو

عکس پیش فرض کاربر
شهریار علیپور ۱۴۰۰-۰۶-۰۵
سلام ماشین پیکان 45ملیون چقدر هزینه قولنامه میشع؟

شما میتونید با شماره تماس اتحادیه صنف نمایشگاه ها تماس بگیرید.

عکس پیش فرض کاربر
علی ۱۴۰۰-۰۵-۲۷
ماشین خریدم ۲۹۶۵۰۰۰۰۰تومن حق کمیسیون چقد باید پرداخت کنم

عکس پیش فرض کاربر
علی مدانلو ۱۴۰۰-۰۵-۲۷
کمیسیون ماشین با قیمت ۲۹۶۵۰۰۰۰۰تومان چقدر میشه

شما میتونید از مطالب داخل مقاله استفاده کنید و یا با شماره تماس اتحادیه صنف نمایشگاه ها تماس بگیرید.

عکس پیش فرض کاربر
سلام بنده یه پراید۸۳فروختم ازم دوملیون کمیسیون گرفتن قیمت واقعی کمیسیون این معامله چقدره ۱۴۰۰-۰۵-۲۱
سلام بنده یه پراید۸۳فروختم ازم دوملیون کمیسیون گرفتن قیمت واقعی کمیسیون این معامله چقدره

شما میتونید سوالات در این خصوص رو از اتحادیه صنف نمایشگاه ها سوال بفرمائید

عکس پیش فرض کاربر
ناصر حسینی ۱۴۰۰-۰۵-۱۹
من پراید خریدم از خود نمایشگاه ولی حالا مگه باید 1ملیون کمسیون بدی اصلا تعلق مگیره واگه میگیره چقدر میشه ممنون از راهنمایت

شما میتونید جواب سوالات خود را از اتحادیه صنف نمایشگاه ها سوال بفرمائید و در خصوص تخدی نمایشگاه میتونید از مراجع شورای حل اختلاف پیگیری بفرمائید

عکس پیش فرض کاربر
هاشمی ۱۴۰۰-۰۵-۱۸
کاش یه گروه ناظر در لحظه وجود داشت مثل 110زنگ میزدیم حالا با 1ساعت تاخیر میمود نمایشگاه وزمانی که لازم بود حق این نمایشگاه داران از خدا وخانواده بی خبررو میزاشت کف دستشون...

ممنون از حسن توجه شما

عکس پیش فرض کاربر
اسماعیل ۱۴۰۰-۰۵-۱۱
سلام. آقای Amir shabani ۱۴۰۰-۰۱-۲۵ کمیسیون شما تنها ۳۰۲ هزار تومان میشود.

عکس پیش فرض کاربر
هیچکس ۱۴۰۰-۰۴-۱۹
من خودم رفتم یک ماشین خریدم بعد گفتم بریم نمایشگاه بنویسه و او نجات گفت نیم درصد میگیره بعد از اینکه پول کمیسیون را گرفت دیدم ۱درصد حساب کرده دو خط می‌نویسه ۵۰۰تومن میگیره چه خبره

شما می توانید تخدی مشاورین املاک رو از طریق اتحادیه مشاورین و شورای حل اختلاف پیگیری کنید.

عکس پیش فرض کاربر
Reza A ۱۴۰۰-۰۴-۱۷
نیم درصد باید پرداخت می کردید ....یعنی ۵۶ میلیون ضربدر نیم درصد = ۲۸۰ هزار تومان + ۹ درصد ارزش افزوده = ۲۵۲۰۰ تومان جمعا مساوی ۳۰۵۲۰۰ تومان شما هشتصد هزار تومان داده اید .....

دوست عزیز شما می تونید سوالاتتون رو از اتحادیه مشاورین سوال بفرمائید.

عکس پیش فرض کاربر
ناشناس ۱۴۰۰-۰۳-۲۳
سلام من ماشین برلیانس ۹۷ مدل تپپ ۲۳۰ به قیمت ۲۰۵۰۰۰۰۰۰ دویست و پنچ میلیون تومان فروختم ۳ میلیون و پانصد هزار تومان میخواند کمیسیون بردارند آیا دورسته

شما می توانید سوالاتتون رو در این خصوص از اتحادیه مشاورین سوال بفرمائید.

ورود / عضویت