طراحی محوطه و دکوراسیون داخلی ویلا

سازه های ویلایی مکان هایی هستند که در وسعت های نسبتاً بزرگ در فضاهای طبیعی و تفریحی برای گذراندن اوقات فراغت ساخته می شوند. این گونه بنا ها به دلیل آنکه تقریباً سکونت کامل در آن ها وجود ندارد از نظر دکوراسیون و تقسیمات داخلی دارای استانداردهای خاصی هستند که در آن ها اجرا می شود. ولی در پاره ای از اوقات سلیقه و خواست سازنده و صاحب ملک است که نحوه دکوراسیون داخلی را مشخص می کند. در مورد محوطه چنین سازه هایی هم  میزان و چگونگی استفاده از ویلا و سلیقه صاحبان سازه حرف اول را می زند. در این مقاله از شهرهای جدید به این موضوع می پردازیم.

طراحی محوطه ویلا:

طراحی-محوطه-ویلا

در محوطه سازی ویلا که فضای بیرونی این نوع از سازه ها را شامل می شود، عوامل زیادی می توانند دخیل و تعیین کننده باشند. مثل سلیقه و خواست صاحبان و طراحان، داشتن فضایی زیبا و سرزنده، استفاده از گیاهان مناسب که دارای تنوع بوده و هم در میان آنها درختان همیشه سبز مثل برگ سوزنی ها، کاج ها یا درختان خزان دار که در بهار و تابستان بسیار زیبا هستند و همچنین انواع گیاهان و گل ها که هر کدام با زیبایی خود می توانند کیفیت کار را دو چندان کنند، استفاده کرد.

البته در کاشت گیاهان و درختان باید به این نکته توجه کرد که درختان و گیاهانی برای محوطه سازی در ویلا ها مناسب هستند که از نظر بوم زیستی و شرایط طبیعی، در عین زیبایی با شرایط اقلیمی منطقه ویلا همخوانی داشته باشند تا دچار مشکلات دوباره کاری نشوند. همچنین برای محوطه سازی علاوه بر فضای سبز می توان از انواع آلاچیق با تنوع در شکل و سازه، نهر آب، استخر، گلدان ها و جعبه های گل که در فضا های خاصی قرار داده می شوند استفاده نمود.‌

در طراحی محوطه ویلا چه فاکتور ها و معیارهایی را باید رعایت کرد؟

در-طراحی-محوطه-ویلا-چه-فاکتور-ها-و-معیار-ها-یی-را-باید-رعایت-کرد؟

بطورکلی طراحی محوطه یک ویلا شامل طراحی فضا ها، حجم، نمای ساختمان و در نهایت طراحی محوطه و محوطه سازی می باشد که در بردارنده موارد زیر هست.

 رنگ بندی محوطه و فضای بیرونی ویلا:

در محوطه سازی رنگ ها نقش کلیدی و غیر قابل انکار بازی می کنند و بطور مستقیم و غیر مستقیم می تواند چشم انداز کار را تحت تأثیر قرارداده و زیبایی کار را افزایش یا کاهش دهند. قالب رنگ و رنگ بندی محوطه ویلا را با کاشت انواع گل، گیاه و درخت و سازه های مصنوعی دیگر مانند انواع سنگ فرش راه های عبوری، طراحی انواع نما و پوشش برای دیوارها، انواع نرده ها و سازه های فلزی، انواع آب نماها، اشکال مختلف آلاچیق و... می توان آراسته و زیبا کرد.

 رنگ بندی و چیدمان درست فضای بیرونی سازه ویلا می تواند نقش بسیار مهمی در زیبایی فضای دیداری ویلا داشته باشد. مثلا در یک سبد گل اگر گل هایی به رنگ قرمز یا بنفش وجود داشته باشد ممکن است این رنگ باعث شود که قسمت های دیگر گیاه در چشم بیننده خودنمایی نکند و بیننده فقط غنچه های گل را ببیند.

 خطوط محوطه ویلا:

خطوط-محوطه-ویلا

خطوط محوطه سازی ویلا می تواند معرف ساختار و نوع فضا سازی حیاط شده و بطور غیر مستقیم نمای کلی کار را ترسیم کند. عوامل بسیاری می توانند در خطوط محوطه سازی ویلا تأثیر داشته باشند از لبه گذرگاه های عبور و مرور، لبه نهرهای مصنوعی تا جعبه و سبدهای گل، نرده ها، نوع چیدمان فضاهای سبز ،گل ها و گیاهان داخل آن که باعث شکل گیری این خطوط شده و ممکن است باعث زیبایی یا زشتی کار شوند.

بافت گیاهی محوطه ویلا: 

بافت گیاه به ظرافت یا درشت بودن، زبری یا نرمی، سنگینی یا سبکی یک گیاه خاص اشاره دارد. گل ها و برگ ها همه دارای بافت هستند. استفاده از گیاهان با بافت‌ های مختلف راهی عالی برای ایجاد تنوع در حیاط سازی ویلا است.

طراحی فضای سبز ویلا:

طراحی-فضای-سبز-ویلا

برای آنکه فضای سبز ویلا به شکلی مناسب و کارآمد بتواند خودنمایی کرده و کیفیت کار را بالا ببرد باید در وحله اول به این نکته توجه شود که چه میزان از محوطه بیرونی قرار است به فضای سبز اختصاص پیدا کند، برای ایجاد این فضای سبز از چه گیاهان و درختانی استفاده شود. مثلا اینکه درختان میوه بهتر هستند یا بی ثمره و زینتی، گیاهان و درختان زیبا و کمیاب یا فقط در هر نوع درخت و گیاه سبز، استفاده از درختان همیشه سبز یا درختان برگ ریز و خزان دار یا تلفیق همه انواع گیاهان و درختان. همچنین در انتخاب نوع گیاهان و درختان باید به شرایط نگهداری و آب و هوایی مناسب برای آن ها نیز توجه شود.

محوطه سازی با استفاده از انواع جوی و نهر، استخر و آب نما:

محوطه-سازی-با-استفاده-از-انواع-جوی-و-نهر-استخر-و-آب-نما

استفاده از فضا های دارای آب می تواند تأثیر مهم و غیر قابل انکاری بر حس تازگی و طراوت محیط پیرامونی داشته باشد. منتهی در ایجاد این فضا ها باید به این نکته توجه شود که تا حدودی از گیاهان و درختان فاصله داشته باشند تا همیشه آب آن ها زلال و تمیز بماند.

مسیرهای ورودی در محوطه سازی ویلا:

توجه به مسیرهای ورودی از درب اصلی ویلا به سمت درب ساختمان و سازه می تواند در زیبایی و بالا رفتن کیفیت کار بسیار مناسب باشد. چون بیننده به صورت سواره یا پیاده در ابتدای ورود به محوطه باید از این مسیر عبور کنند. اگر طراحی فضای کلی بر اساس این مسیر ها باشد می تواند فضای بیرونی و محوطه را برای بیننده به خوبی ترسیم کرده و بیننده را تحت تأثیر قرار دهد. برای طراحی مسیر ورودی ویلا می توان از طرح های مارپیچ، سنگ فرش های زیبا، نورپردازی، استفاده از گل و گیاهان تزئینی و نهرها و فواره های آب استفاده کرد.

بیشتر بدانید:

سبک های دکوراسیون داخلی منزل

سبک فرانسوی در دکوراسیون داخلی

 نور پردازی در طراحی سازه:

نور-پردازی-در-طراحی-سازه

نور پردازی مناسب برای محوطه ویلا در شب که به دلیل موقعیت و شرایط ویلاها، و تاریکی اطراف بیرونی آن می تواند نقش مهمی در زیبایی و کیفیت کار داشته باشد. منتهی در نور پردازی در ابتدا باید از وسایل و ابزار نور پردازی مناسبی استفاده شود. به نحوی که از قابلیت نور افشانی بالایی برخوردار باشند تا نور خروجی از آنها تأثیر گذاری بیشتری داشته باشد. همچنین وسایل روشنایی باید از دوام و عمر نسبتاً خوبی برخوردار بوده و به سرعت خراب نشده و باعث برهم خوردن تناسب کار نشوند.

 نکته مهم در مورد این وسایل کم مصرف بودن آن ها می باشد. تا بدون هیچ دغدغه ای برای یک زمان طولانی بتوان آن ها را روشن نگاه داشت. از روشنایی  در تمام نقاطی از ویلا که در زیبایی کار تأثیرگذار هست می توان استفاده کرد. مثل درب ورودی، حیاط جلویی استخر برکه ها، آبشارها، فواره ها، مجسمه ها، درختان و کلیه وسایل زینتی باید امکانات روشنایی را داشته باشد تا زیبایی واقعی را به نمایش بگذارند.

نور عامل مهم در تفکیک رنگها و تعریف راهها و معابر در شب ها می باشد. در صورت نبود نورپردازی در شب طراحی فضای سبز امری کاملاً بی معنی جلوه می کند.

همچنان که طراحی زیبای محوطه بیرونی ویلا می تواند نقش مهمی در زیبایی و کیفیت یک ویلا داشته باشد.

عوامل مهمی که می تواند بر طراحی دکوراسیون داخلی تأثیر گذار باشد:

عوامل-مهمی-که-می تواند-بر-طراحی-دکوراسیون-داخلی-تأثیر-گذار-باشد

 طراحی داخلی سازه یک ویلا هم می تواند در زیبایی کار بسیار مؤثر واقع شود. منتهی باید به این نکته توجه کرد که برای بالا بردن راندمان و کیفیت کار باید در طراحی داخلی و خارجی یک ویلا طوری عمل شود که تناسب و هماهنگی بین فضای داخلی و خارجی به نحو مناسب رعایت شود و از تمام ظرفیت هایی که می تواند این تناسب و هماهنگی هارمونی را بالا ببرد استفاده شود.

از مهمترین نکاتی که در دکوراسیون داخلی ویلا ها باید مورد توجه قرار گیرد اندازه و زیر بنای سازه داخلی است که می تواند نقش مهمی در نوع و کیفیت طراحی داشته باشد. ایده ها و طراحی های زیادی را می توان برای دکوراسیون داخلی ویلاها در نظر گرفته و اجرا کرد منتهی در اجرای هر طرحی باید به این نکته توجه کرد که هدف از انواع طراحی داخلی ابتدا فراهم کردن امکانات رفاهی و کیفیت مناسب استفاده از فضای داخلی و داشتن آرامش بوده و در گام بعدی باید به زیبایی ظاهری آنجا توجه شود.

بطور کلی مهمترین موارد تأثیرگذار در طراحی داخلی ویلا:

 وسعت و اندازه فضای داخلی ویلا:

یکی از مهمترین معیارهایی که می تواند در چگونگی دکوراسیون داخلی ویلاها تأثیر داشته باشد اندازه و زیربنای این نوع سازه می باشد. چون در سازه های بزرگ به راحتی می توان فضاهای مورد نظر را بدون هیچ کم و کاستی طراحی کرده و اجرا نمود. مثلا وسعت مناسب این نوع سازه می تواند باعث شود که علاوه بر فراهم کردن فضاهای ضروری مکان های مسکونی مثل سرویس ها و آشپزخانه ها از فضاهای بزرگ گلخانه ای در فضای داخلی استفاده کرده و انواع گل ها و گیاهان زیبا را درون آن قرار داده و باعث بالا رفتن طراوت و تازگی در فضای داخلی شد.

 همچنین می توان با قراردادن حوض و آب نماهای بزرگ در لابی و ورودی این ویلاها نمایی زیبا و منحصر بفرد برای آن ها بوجود آورد. یا با بلند گرفتن سقف حتی از درختان در گلدان های بزرگ برای محوطه ورودی این نوع بنا استفاده کرد که وسعت و زیر بنای بالا می تواند در این نوع طراحی حرف اول را بزند 

چیدمان وسایل در فضای داخلی ویلا ها: 

چیدمان وسایل و تنوع این وسایل می تواند نقش مهم در دکوراسیون داخلی و زیبایی ظاهری آن داشته باشد. همانطور که گفته شد فضای مناسب برای اینکار بسیار ضروری و مناسب می باشد.

 تأثیر نور پردازی در دکوراسیون داخلی:

نور پردازی با طراحی پنجره های و نورگیرهای بزرگ و تمام شیشه می تواند نقش مهمی در فضای دیداری دکوراسیون داخلی داشته باشد. استفاده از نور مصنوعی برای جاهایی که از نور کمی بهره می برند و یا در شب می تواند به زیبایی کار کمک نماید. همچنین استفاده از وسایل دکوری و رنگهای  روشن می تواند علاوه بر حس آرامش، کیفیت و چشم اندازه کار را ارتقاء دهد.

برای زیبایی کار طراحی و ساخت ویلاها باید طوری باشد که ارتفاع دیوارها حتی المقدور بلند تر از استاندارد که در حدود 3 تا 3/20 است باشد تا هم باعث ورود نور بیشتری به داخل بنا شود و دیوارهای بلند باعث بالارفتن کیفیت و هیبت و عظمت خاصی به بنا می دهد.

 مثلاً اگر ارتفاع لابی‌ یا سالن پذیرایی ویلا که معمولاً در طبقه اول و یا هم کف طراحی می شود طوری باشد که ارتفاع تمام شده دیوارهای آن در حدود 4 تا 4/5 متر باشد. هم ارتفاع سقف از کف بلندتر می شود و هم زیبایی کار را دو چندان کرده و در اینگونه سازه ها اگر از پنجره های بزرگ و قدی که با شیشه های بزرگ پوشیده می شوند استفاده شود هم نور زیادی تری به فضای داخلی تابیده خواهد شد و فضای داخلی بسیار روشن و زیبا می شود.

همچنین در اینگونه از سازه ها باید از طراحی و معماری جدید و مدرن استفاده شود و حتی المقدور سعی شود تا دیوار چینی و تیغه ها به حداقل ممکن کاهش پیدا کند تا نور براحتی و بدون مانع در همه جای سازه تابیده شود.

شکل قرار گرفتن سازه و پنجره ها نورگیرها باید طوری باشد که غروب و طلوع خورشید در آنها به وضوح قابل دیدن و تأثیر گذاری باشد و سازه به نحوی طراحی شود که در زمستان بیشترین استفاده از نور خورشید بشود.

 در تابستان نیز حتی المقدور نور مستقیم آفتاب به داخل سازه به طور مستقیم و عمود نباشد. زیرا احتیاج به پرده های کلفت و ضخیم برای جلوگیری از تابش نور خورشید باعث گرمی و خفگی محیط داخلی بشود. امروزه برای ارتقا کیفیت دکوراسیون داخلی ویلا ها سعی می شود تا از حداکثر راه های موجود برای انتقال نور بصورت طبیعی به داخل سازه استفاده شود.

انواع سبک های طراحی دکوراسیون ویلا:

سبک و روال مشخصی  برای طراحی دکوراسیون داخلی و خارجی که دارای عمومیت بوده و به وسیله طیف گسترده ای از افراد مورد استفاده قرار بگیرد وجود ندارد. با این حال طراحی داخلی و خارجی را به طور کلی می توان به دو دسته بزرگ‌ کلاسیک و‌ مدرن تقسیم کرد.

در سبک و روال کلاسیک ویلا سازی به عنوان ساختن قصرهایی با دیوارهای بلند و مجلل و اتاق های تو در تو تعریف شده  که باغ های بزرگ و شگفت انگیز آن ها را احاطه کرده و در میان می گرفته است.

 ولی امروزه در سبک مدرن ویلا سازی به صورت یک صنعت در آمده است و هرکس بنا بر طبع و سلیقه خود می خواهد مکانی زیبا و مرتب برای گذراندن اوقات فراقت خود درست کند که در آنجا بتواند از همهمه ها و شلوغی فضای شهری بدور باشد.

حتی این مدرنیزه کردن به جایی رسیده که مثلاً در بعضی از نقاط بکر و زیبای شمال به دلیل تقاضای بالا برای ویلا و کمبود جا و گرانی عجیب زمین،  سازندگان رو به ساخت فضا های نسبتاً کوچک تری آورده اند که شاید مساحت آن ها به 200 تا 300 متر هم نمی رسد. ولی بطور کلی ساخت ویلاهای کاخ گونه هنوز هم با ترکیب و درآمیختن الگوهای قدیمی با نوآوری های جدید ادامه دارد که امروزه نمونه های مشهود و قابل مشاهده آن را می توان در منطقه لواسانات تهران پیدا کرد.

لطفا نظرات خود را درباره این مقاله از شهرهای جدید با ما در میان بگذارید.


امتیاز و نظر کاربران

به مقاله طراحی محوطه و دکوراسیون داخلی ویلا چه امتیازی می دهید

۰.۰
۰ کاربر امتیاز داده اند
۰
۰
۰
۰
۰

۵

۴

۳

۲

۱

برچسب های مرتبط
تبلیغات کلید املاک

ورود / عضویت